ČR v pololetí získala z EU o 10,4 miliardy Kč více, než zaplatila

Česká republika v pololetí získala z rozpočtu Evropské unie o 10,4 miliardy korun více, než do něj odvedla. Vyplývá to z informací zveřejněných na webu ministerstva financí. ČR v pololetí obdržela z unijního rozpočtu 32,9 miliardy korun a odvedla do něj 22,5 miliardy korun. Česko tak zůstalo stejně jako v předchozích letech čistým příjemcem peněz z EU. Loni v pololetí tzv. čistá pozice ČR činila 16,7 miliardy korun. Podle premiéra Andreje Babiše musí ministerstva čerpat peníze z evropských fondů rychleji.

„Jsem velice nespokojen s některými resorty, hlavně se jedná o ministerstvo průmyslu a obchodu, kde jsme zdědili některé programy, které byly nedostatečně kontrolovány a Evropská komise je zastavila,“ řekl Babiš novinářům v Salcburku. Upozornil, že Česko musí do konce roku certifikovat projekty v hodnotě 1,5 miliardy eur (38,5 miliardy korun), aby o tyto peníze z evropských fondů nepřišlo.

Ministři podle Babiše dostali za úkol zrychlit čerpání z fondů. Zároveň začnou vykazovat bilanci čerpání měsíčně, aby bylo možné lépe na situaci reagovat.

Čistá pozice za první pololetí je letos nejnižší od prvního pololetí 2012, kdy byla 6,6 miliardy korun. Naopak nejvyšší byla v prvním pololetí 2015, a to 126,8 miliardy korun.

Pokles čisté pozice ve srovnání s předchozími roky je podle ministerstva financí způsoben hlavně pomalým tempem realizace projektů spolufinancovaných z fondů politiky soudržnosti v první polovině letošního roku. „Přes tento cyklický výkyv z odhadů vyplývá, že ČR do konce tohoto roku vyčerpá přidělené prostředky politiky soudržnosti tak, aby nedošlo ke ztrátě,“ uvedlo ministerstvo.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *