ČR je v čerpání europeněz v unii nejhorší

Česká republika je v čerpání peněz z evropských fondů za období 2007 až 2013 nejhorší v rámci celé Evropské unie, řekla to minulý týden po jednání vlády ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová. Jen za loňský rok totiž naše země nedočerpala deset miliard korun, v rámci celé unie přitom nebylo dočerpáno celkem 16 miliard korun. Největší problémy mají resorty životního prostředí a školství.

„Česká republika je na tom úplně nejhůře ze všech evropských zemí. Za loňský rok jsme měli bilanci deset miliard korun nedočerpaných z evropských fondů. V rámci celé Evropské unie je to 16 miliard, takže my tvoříme větší část této ztráty, a to je skutečně velmi neradostné zjištění,“ uvedla Jourová.
A problémy budou podle ní i v letošním roce. „Největší riziko nedočerpání hrozí operačnímu programu Životní prostředí, kde odhady mluví až o 13 miliardách korun. Dále jde o operační program Výzkum a vývoj pro inovace, což je program ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, kde hrozí ztráta 7,5 miliardy korun. Dalším programem je OP Podnikání a inovace, kde jde o 1,5 miliardy korun,“ řekla.
Podle Jourové může za problémy s čerpáním několik věcí. „Docházelo průběžně ke špatnému finančnímu plánování. Pořád se jevilo, že je hodně času a on ten čas vlastně nebyl. Mělo se tedy rychleji čerpat,“ uvedla ministryně a dodala, že špatný byl i kontrolní systém. „Ten způsobil některé sankce. Nejspíš ještě budou přicházet, o kterých ještě ani nevíme,“ doplnila Jourová a odkázala na zprávu Evropské komise o korupci, podle níž je korupce vysledovatelná hlavně na regionální a místní úrovni.
Podle premiéra Bohuslava Sobotky navíc letos hrozí, že Česká republika z evropských fondů nevyčerpá až 24 miliard korun. „Česku se nedaří využívat potenciál, který nám dává možnost čerpat evropské peníze k tomu, abychom podpořili a nastartovali hospodářský růst a zaměstnanost. Nejde jenom o to, abychom administrativně vyřešili tyto problémy, ale jde o současnou i budoucí prosperitu země,“ řekl Sobotka. Cílem vlády podle něj je, aby tato částka byla na konci roku co nejmenší.
Vláda zadala jednotlivým ministerstvům úkol zpracovat krizový plán čerpání evropských fondů. Jourová je jako celek 28. února předloží vládě ke schválení. Každý měsíc pak bude vláda sledovat, jak se tyto plány daří řešit. Půjde přitom o řadu technických a účetních operací a průběžného jednání s Evropskou komisí. Už tuto středu odletí Jourová do Bruselu k jednání s eurokomisařem pro regionální politiku Johannesem Hahnem, kde budou jednat i o některých konkrétních opatřeních k urychlení čerpání evropských peněz.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *