Co znamená potravinová banka, zná jen čtvrtina Čechů

Jen čtvrtina Čechů umí správně vysvětlit bez nápovědy, co je to potravinová banka. Z těch, kteří takzvanou spontánní znalost nemají, dovedlo 57 procent lidí pojem potravinová banka vysvětlit po nápovědě. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK.

Nejčastěji lidé spontánně zaměňovali pojem potravinová banka se sklady potravin využívaných v dobách katastrof či válek nebo se zařízeními uchovávajícími vzorky potravin, semen a různých odrůd pro potřeby archivace a možného výzkumu.
Další dotázaní, kteří se pojem snažili charakterizovat po takzvané navozené znalosti, si potravinovou banku často pletli například s internetovým portálem informujícím o kvalitě a nezávadnosti potravin či se společností produkující geneticky modifikované potraviny.
V potravinových bankách se po celém světě shromažďují zdarma potraviny, které lidé darují na dobročinné účely. Banky je skladují a následně přidělují humanitárním nebo charitativním organizacím, které poskytují potravinovou pomoc potřebným lidem. Česká federace potravinových bank jich v současné době sdružuje šest. Tento počet správně uvedla pouhá tři procenta dotázaných. Nejčastěji lidé tipovali, že je v České republice mezi dvěma až pěti potravinovými bankami.

V polovině loňského listopadu uspořádaly potravinové banky a další subjekty sbírku trvanlivých potravin v některých českých hypermarketech a supermarketech. Zaregistrovalo ji 31 procent lidí a z nich se 17 procent do akce zapojilo. Naprostá většina respondentů registrujících tuto aktivitu potravinových bank ji hodnotí pozitivně jako užitečnou a potřebnou, uvedla agentura. Pět procent lidí podobné sbírky za užitečné a potřebné nepovažuje.

Průzkum se uskutečnil od 10. do 13. ledna a zúčastnilo se jej 511 lidí.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *