Členské státy unie odložily hlasování o prodloužení licence na herbicid glyfosát

Expertní skupina složená ze zástupců členských zemí Evropské unie odložila rozhodnutí o prodloužení licence kontroverzního herbicidu glyfosát. Oznámila to mluvčí Evropské komise Anca Paduraduová. Komise podle ní nyní situaci zváží s ohledem na trvající rozdílné postoje zemí a oznámí nové datum jednání skupiny.

Komise chce najít řešení, které bude mít co nejširší podporu a zajistí co nejvyšší úroveň ochrany lidského zdraví i životního prostředí, založené na vědeckých datech, podotkla mluvčí. Experti členských států se už v tomto měsíci jednou neshodli. Bez obnovy by licence skončila na konci letošního roku. Komise původně navrhovala desetiletou obnovu licence, podle agentur nyní období zkrátila na pět až sedm let.

Chemickou látku glyfosát, která se používá v přípravcích na odstraňování plevele, Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny označuje za pravděpodobně karcinogenní. Naopak Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropská agentura pro chemické látky (ECHA), o jejichž posudky se opírá Evropská komise, považují glyfosát za neškodný.

Europoslanci už v úterý ve Štrasburku schválili nezávaznou rezoluci, ve které požadují úplný zákaz používání látky do konce roku 2022. Co nejdříve chtějí také zakázat po celé Evropě používání glyfosátu před sklizní.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *