Chovatelé z vysočiny loni i přes nízké ceny zvýšili výrobu mléka

Chovatelé na vysočině loni znovu potvrdili své dominantní postavení ve výrobě mléka, na jeho republikové produkci se podíleli téměř 19 procenty. V meziročním porovnání zvýšili dodávky mléka o pět procent na 558,7 milionu litrů. V Kraji Vysočina byla v minulém roce rovněž nejpočetnější stáda skotu v Česku, uvedl Český statistický úřad.

Chovatelé dojnic na vysočině loni zvýšili dodávky, ačkoliv za mléko dostávali málo zaplaceno. „Je to především dáno tím, že se zvyšuje užitkovost,“ řekl Michal Bratršovský z krajské rady Zemědělského svazu ČR k růstu výroby mléka. Podle statistik se v zemědělských podnicích na vysočině meziročně zvýšila průměrná denní dojivost jedné krávy o dvě procenta na 22,91 litru. Zemědělci v kraji podle Bratršovského nechtějí chov dojnic opustit a čekají na lepší cenu za mléko. „Protože když se zlikvidují krávy, tak se zlikviduje zemědělství,“ míní. Řada podniků ani skončit nemůže. Čerpaly dotace na investice spojené s chovem krav, kvůli tomu se zavázaly ho po určitou dobu udržet. „I z těchto důvodů musely pokračovat,“ uvedl Bratršovský.

Výkupní cena mléka v Česku loni klesla na několikaleté dno a dostala se až k šesti korunám za litr. Na podzim sice začala růst, ale stále nepokrývá výrobní náklady, které převyšují osm korun na litr.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *