Chovatelé psů jsou povinni registrovat chovy s pěti a více fenami

Od listopadu budou muset chovatelé psů povinně registrovat chovy s pěti a více fenami, kterým je více než rok. Stát tak chce omezit množírny. Začíná platit novela veterinárního zákona, která změnu přináší. Od roku 2020 se budou muset psi starší půl roku povinně značit čipem. Informoval o tom ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Státní veterinární správy Petr Šatrán.

 

Čipovat by se měli všichni psi v době prvního očkování proti vzteklině, tedy kolem půl roku věku. Pro veterinární správu by tak mělo být lehčí při kontrolách psů zjistit, zda pes pochází z množíren. Kritici ale tvrdí, že množírny budou dál opouštět neočipovaná mladší zvířata, například osmitýdenní štěňata.

Ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád dnes řekl, že do budoucna se počítá s centrální evidencí psů. Veterináři o tom chtějí jednat se zástupci politických stran zastoupených ve sněmovně.

Povinnost zaregistrovat chov mají chovatelé do sedmi dní od okamžiku, kdy budou mít pět fen. Státní veterinární správa chce informace sbírat pomocí online formuláře. Chovatelé mohou chov zaregistrovat i dříve, než bude pěti fenám přesně rok.

Vládní novela také počítá s tím, že útulky pro opuštěná zvířata budou nově povinně podléhat registraci kvůli zajištění veterinárního dozoru. Semerád odmítl obavy, že lidé, kteří se starají o toulavé psy, kvůli novým povinnostem skončí svou činnost.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *