Chovatelé drůbeže by měli zasíťovat výběhy

Tuzemští chovatelé drůbeže by v rámci prevence proti zavlečení ptačí chřipky typu H5N1, která se objevila ve Francii, měli zasíťovat všechny výběhy drůbeže a okna. Měli by bránit i možné kontaminaci vody a krmiva trusem volně žijících ptáků a nepouštět nepovolané osoby do hal, kde jsou zvířata. Uvedl to mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal. V českých chovech tato nákaza nebyla od roku 2007.

Chovatelé by také měli opeřencům krmení podávat pouze uvnitř hal nebo pod přístřešky a měli by řádně evidovat úhyny nebo přesuny ptactva. „Ve chvíli, kdy by se počty uhynulých kusů zvyšovaly, nebo měli ptáci příznaky nemoci, musí chovatelé informovat krajského nebo soukromého veterináře,“ dodal Pejchal.

Ve Francii se poprvé od roku 2006 objevil u drůbeže vysoce nakažlivý druh ptačí chřipky. Virus H5N1 byl objeven na jednom dvorku na jihozápadě země. „Na hospodářství v regionu Dordogne se nacházelo 32 kusů vnímavých ptáků, z toho 22 kusů uhynulo. Zbylé kusy byly utraceny a neškodně odstraněny,“ uvedl Pejchal.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *