Chemická společnost Bayer nabídla producentu semen Monsanto fúzi

Německá farmaceutická a chemická společnost Bayer oslovila s nabídkou na převzetí americkou firmu Monsanto, největšího světového producenta semen. Bližší podrobnosti firmy ve svých prohlášeních neuvedly. Tržní kapitalizace firmy Monsanto v současnosti činí 42 miliard USD, v přepočtu jeden bilion korun.

Správní rada firmy Monsanto uvedla, že zkoumá návrh na převzetí. Zatím není jisté, zda se akvizice uskuteční. Před případnou dohodou německá firma rovněž uskuteční hloubkovou kontrolu, takzvaný due diligence, a dohodu budou muset schválit i antimonopolní úřady. Podle analytiků by spojení mohlo vyvolat obavy hlavně u úřadů v USA, protože obě firmy se překrývají v některých oblastech, zvláště v nabídce semen sóji, bavlny a řepky.

Bayer v prohlášení uvedl, že jeho vedení se nedávno setkalo s vedením firmy Monsanto a obě strany neveřejně jednaly o akvizici. Další informace firma podle svých slov zveřejní, až to bude považovat za vhodné.

Tržní hodnota firmy Bayer je 90 miliard USD. Firma je aktivní v mnoha oblastech. Mimo jiné vynalezla aspirin a je výrobcem antikoncepce Yasmin. Aktivní je také v oblasti produkce osiv, ochrany plodin před nezemědělskými škůdci a ničení plevele. Vyrábí rovněž chemikálie a plasty. Monsanto je jedničkou na trhu s osivy s podílem 26 procent.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *