Čeští producenti budou moci vyvážet hovězí do Kanady

Čeští zpracovatelé a chovatelé budou moci vyvážet hovězí maso a produkty z něj do Kanady. ČR to spolu s 18 dalšími členskými státy povolila Evropská komise. Informovala o tom Státní veterinární správa. Firmy si do 6. listopadu mohou zažádat o registraci u kanadských úřadů prostřednictvím Státní veterinární správy (SVS). Bez registrace nebude vývoz možný. Výrobky budou muset splňovat kanadské limity na zbytky veterinárních léčiv.

Od začátku letošního roku mohou vyvážet Češi také například vepřové do Japonska, v loňském roce se dojednal vývoz mléka do Chile. Do konce prvního pololetí 2015 zajistila SVS registraci pro vývoz mléka a mléčných výrobků do této jihoamerické země pro 18 českých mlékárenských podniků. Veterináři nyní posuzují žádosti o registraci dalších zájemců o vývoz mléka a mléčných výrobků do Číny, loni bylo schváleno 17 českých firem.  Časem by se mohl dojednat vývoz mléka a mléčných výrobků do Peru a hovězího do Číny, v létě jednali veterináři s kubánskými zástupci o možnosti pokračování vývozu mléka na Kubu.
Vývoz hovězího masa z České republiky je obecně malý, většinu představuje přeprava živého skotu do Rakouska nebo Německa za porážkou. Loni se z ČR vyvezlo podle Českého statistického úřadu zmrazené hovězí za 103 milionů korun, čerstvé chlazené za 721 milionů korun. Naopak se k nám přivezlo čerstvé maso za skoro 2,5 miliardy korun.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *