Český svaz včelařů dostal tři nabídky na odkup zadluženého Včelpa

Český svaz včelařů dostal tři nabídky na odkup společnosti Včelpo. Sdělila to dnes předsedkyně svazu Jarmila Machová. Bude o nich rozhodovat komise a předsednictvo svazu, které se sejde přibližně v půlce listopadu. Sumu, kterou zájemci chtějí za firmu dát, neuvedla, nabídky jsou stále v uzavřených obálkách. Včelpo podle svazového webu dlužilo 22 milionů korun, čelilo dvěma soudním sporům o pět milionů korun a mělo třímilionový úvěr.

Státní veterinární správa (SVS) zahájila s firmou v polovině října další řízení kvůli nesprávné manipulaci s vedlejšími živočišnými produkty. Již dříve měla firma pozastavený obchodní provoz. Nyní se čeká, zda jí veterináři povolení obnoví, jak firma v říjnu zažádala. „Stále platí, že společnost Včelpo má od SVS pozastavenu činnost. Ihned po obdržení žádosti o zrušení pozastavení zahájila SVS kontrolu s cílem prověřit, zda skutečně došlo k odstranění zásadních nedostatků z hlediska sledovatelnosti původu medu. Kontrola dosud nebyla ukončena, řekl Petr Majer ze SVS.

Firma se proti postupu veterinářů již dříve ohradila. Například u posledního řízení, kdy veterináři nalezli v sudech určených ke spálení neznámou tekutinu, šlo podle člena republikového výboru svazu Jana Šmída o závadu, na kterou je sám upozornil. Firma se chtěla závadných produktů zbavit, aby právě mohla obnovit svou činnost. Závadný obsah je podle něj vinou bývalého vedení společnosti, bývalého jednatele svaz odvolal letos na jaře.

Kvůli přítomnosti antibiotik v medu dostal podnik a prodejci jeho medu v minulosti milionové pokuty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *