České republice byl udělen status země prosté klasického moru prasat

Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) udělila Česku status země prosté klasického moru prasat. Obchodníkům by to mohlo zjednodušit vývoz masa i živých prasat. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal. V České republice se nákaza nevyskytla od roku 1999.

Klasický mor prasat podle veterinářů postihuje jak prasata domácí, tak divočáky. Původcem je virus, který se šíří mezi prasaty, ale i jejich výměšky a masem. Přenášejí jej i drobní hlodavci, ptáci a paraziti. Nákaza se na území ČR nevyskytuje od roku 1999, kdy byl zaznamenán její poslední případ u černé zvěře. Poslední ohnisko u domácích prasat bylo v roce 1997 v okrese Kroměříž, dodal mluvčí.

Podle něj se na toto onemocnění v České republice vyšetřují plemenní kanci, prasnice po potratu a tři procenta poražených prasnic a kanců z dodávek chovatelů na jatka. Loni se tak vyšetřilo více než 7000 prasat, vždy s negativním výsledkem.

Vyšetřuje se také pět procent odlovených divočáků a všechna nalezená uhynulá divoká prasata. Loni se zkontrolovalo 9000 vzorků.

ČR je podle OIE a Evropské komise bez vztekliny, tuberkulózy skotu, brucelózy a leukózy skotu, brucelózy ovcí a koz, Aujeszkyho choroby prasat, slintavky a kulhavky a afrického moru koní. Od loňska má status země prosté moru malých přežvýkavců a status země se zanedbatelným rizikem BSE, neboli nemoci šílených krav.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *