České mlékárenství by se mohlo více zaměřit na čínský trh

Český mlékárenský průmysl by se mohl více zaměřit na čínský trh. Věří v to předseda představenstva Madety Milan Teplý. Podle něj v Číně v poslední době prudce stoupá poptávka především po sušeném tučném a polotučném mléku. Předseda představenstva největšího zpracovatele mléka v České republice to dnes řekl na agrosalonu Země živitelka při setkání členů Agrární komory ČR s prezidentem Milošem Zemanem.

Teplý uvedl, že varianta většího přístupu na čínský trh by mohla pomoci řadě tuzemských společností. Podle něj v situaci, ve které nyní zemědělci jsou, se za současných podmínek mléko dělat nedá. Jakostní mléko prodávali čeští zemědělci ve druhém čtvrtletí za průměrných 6,56 koruny za litr. V meziročním srovnání cena klesla o pětinu. Ceny při výkupu mléka ovlivňuje jeho kvalita. V některých lokalitách České republiky se podle zemědělců údajně litr prodává i na hranici čtyř korun za litr.

Prezident Zeman řekl, že se pravidelně setkává s čínskými podnikateli a má zprávy, že by v této asijské zemi měli o mléko zájem. Podle něj situaci českých mlékařů negativně ovlivnily sankce Evropské unie proti Rusku. Uvedl, že se pokusí přesvědčit premiéra Bohuslava Sobotku, aby v Radě Evropy začal prosazovat zrušení sankcí.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *