Česká republika nemůže rozvíjet obnovitelné zdroje jako Německo

Česká republika nemá podmínky k tomu, aby transformovala svou energetiku směrem k obnovitelným zdrojům v takovém rozsahu, jako to dělá Německo. Uvedl to tento týden český ministr životního prostředí Richard Brabec po jednání se svou německou kolegyní Barbarou Hendricksovou v Berlíně. Podle Brabce je třeba zajistit, aby se na evropské úrovni našel mezi oběma postoji kompromis a aby Česko nebylo nuceno přijmout příliš ambiciózní ekologické cíle, které by poškodily jeho ekonomiku.

Německo v současnosti vyrábí z obnovitelných zdrojů 25 procent své elektřiny a v roce 2025 by tento podíl měl činit 40 až 45 procent. Brabec to označil za velmi ambiciózní cestu. Je přesvědčen, že v českých podmínkách, pro Českou republiku, v tomto rozsahu není možná.

Německo má podle Brabce lepší možnosti pro podporu rozvoje obnovitelných zdrojů, protože je ekonomicky výrazně silnější než Česko. Výhodou pro Německo je i severomořské pobřeží, kde jsou příhodné podmínky pro budování větrných parků. Česká republika musí vycházet ze svých podmínek, upozornil Brabec.

Problém podle Brabce je i s tím, jak se obnovitelné zdroje v Česku rozvíjely v minulosti. Česká republika navíc doplácí na chybná rozhodnutí v minulosti, především velmi agresivní podporu fotovoltaiky, která ČR dostala do situace, že možnost nějak dál podporovat obnovitelné zdroje je velmi limitována, protože to sociálně dopadá na obyvatelstvo i na konkurenceschopnost průmyslu, řekl Brabec.
V energetické a klimatické politice Evropské unie je proto podle něj třeba hledat kompromis. Řekl, že se bude se muset najít most mezi pozicemi, Evropa by se měla shodnout. Podle ministra by si měl o energetickém mixu rozhodovat každý stát sám.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *