Česká republika je proti jednotnému podílu obnovitelných zdrojů energie v členských zemích unie

Česká republika je proti tomu, aby Evropská unie stanovila jednotný závazný cíl pro podíl obnovitelných zdrojů energie. Poslancům sněmovního evropského výboru to dnes řekl premiér Bohuslav Sobotka. Pokud cíl stanoven bude, Česko bude podle premiéra žádat, aby členské země měly možnost zvolit tempo, jakým se k němu budou přibližovat.

Současný podíl obnovitelných zdrojů v Česku je kolem dvanácti procent, nárůst na navrhovaných 27 procent do roku 2030 se jeví příliš velký, upozornil Sobotka. Naopak cíl snížení emisí oxidu uhličitého o 35 až 40 procent by byl pro Českou republiku únosný, dodal.

U obnovitelných zdrojů Sobotka zmínil i možnost sčítání podílů jednotlivých členských států. Některé země mají podle něho lepší přírodní podmínky pro jejich zavádění. Premiér upozornil i na paradox, že Německo o stanovení cíle usiluje, ovšem některé obce na saské straně protestují proti výstavbě větrného parku na české straně s argumentem, že to poškozuje turistický ruch.

Česká republika také trvá na tom, aby si členské státy mohly samy stanovit energetický mix. Sobotka prohlásil, že ČR bude hájit svoji suverenitu. O podílu jaderné energetiky v České republice chce rozhodnout sama, dodal Sobotka.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *