Česká republika by mohla přijmout euro nejdříve za dva roky, řekl Zeman

Česká republika by podle jejího prezidenta Miloše Zemana přijmout euro nejdříve za dva roky, za realistický ale český prezident považuje horizont pěti let. Zeman to řekl na tiskové konferenci po dnešním projevu k europoslancům ve Štrasburku. Znovu také kvůli vychýlení kurzu koruny vůči euru kritizoval Českou národní banku, která se podle něj bojí, že by s přijetím eura přišla o kompetence.

Už v tomto roce splňuje Česká republika všechna tři maastrichtská kritéria, která jsou nutná pro přijetí eura. Z toho vyplývá, že jako minimální vzdálenost pro přijetí eura jsou dva roky, uvedl Zeman s tím, že po tuto dobu musí být kurz koruny k euru stabilizován v poměrně úzkém rozpětí. Kvůli intervenci ČNB vůči koruně se ale podle prezidenta kurz nereálně odchýlil od reálného tržního kurzu.

Zeman se domnívá, že Česká národní banka komplikuje naše přijetí eura a dělá to z důvodu, že se obává, že po přijetí eura část jejích kompetencí přejde na Evropskou centrální banku a žádná instituce se dobrovolně nevzdává svých kompetencí.
Na závěr podotkl, že za optimistickou odpověď na otázku týkající se doby přijetí eura považuje dva roky, za realistickou asi pět let.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *