Ceny vánočních stromků zůstanou na loňské úrovni

Ceny vánočních stromků i jejich prodej letos zůstanou na loňské úrovni. Kvalitních stromků je v České republice dostatek, nabídka druhů i velikostí bude pestrá. Velkoobchodní ceny se nezvýšily, proto se nebudou většinou zvyšovat ani v maloobchodě. V některých případech může nastat zdražení oproti loňsku kvůli pořízení pokladen pro elektronickou evidenci tržeb. Uvedl to místopředseda Sdružení pěstitelů vánočních stromků František Valdman.

Maloobchodní ceny budou, tak jako v minulosti, regionálně rozdílné. Prodej začne počátkem prosince, uvedl Valdman. U nejprodávanějších kategorií stromků ve velikosti 150 až 200 centimetrů sdružení předpokládá, že cena jedle kavkazské bude od 550 do 900 korun. Na horní hranici bude její cena v centru Prahy, kde je vysoký nájem za prodejní místo, u pěstitele na vsi by měla být naopak kolem 550 Kč. Stříbrný smrk má přijít na 400 až 600 korun, smrk ztepilý i borovice lesní na 300 až 400 Kč, borovice černá na 400 až 500 Kč.

Domácí produkce pravidelně stoupá, což zajišťuje spotřebitelům čerstvě sklizené stromky, sdělil Valdman. Stále větším problémem jsou podle něj pro české pěstitele dovozy, kvůli kterým mají problém prodat své zboží. Nejvíce je trápí nárůst dovozu z Polska a Dánska, kterým pomáhají v propagaci i ambasády. Polské plantáže založily dánské firmy a v ČR vydávají stromky za dánské. Přestože naši pěstitelé jsou schopni nabídnout mnohem kvalitnější stromky, je pro ně stále obtížnější jim cenově konkurovat, uvedl místopředseda sdružení.

V ČR se ročně spotřebuje až 1,3 milionu vánočních stromků. Jedlí je kolem 65 procent, stříbrného smrku 15 procent a po deseti procentech borovice a klasického smrku. Dovozy tvoří zhruba polovinu prodejů.

Lidé vyžadují stále vyšší kvalitu vánočních stromků, a proto v současné době všechny prodávané stromky pocházejí ze speciálních plantáží. Jejich kvalita stále roste, uvedlo sdružení.

Naopak prodej plastových stromků klesá, jejich podíl je asi deset procent. Je to dáno pestrou a kvalitní nabídkou živých stromků a rostoucí životní úrovní. Lidé se navíc více vrací k tradicím a živý stromek navodí jinou atmosféru, řekl Valdman.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *