Cena zemědělské půdy loni stoupla asi o patnáct procent, tempo růstu se zpomaluje

Průměrná tržní cena zemědělské půdy v České republice v roce 2017 meziročně stoupla o 15,2 procenta na 23,51 Kč za metr čtvereční, tempo růstu tak zpomalilo z předloňských více než 25 procent. Letos se očekává další zpomalení, ceny by se mohly zvýšit tempem pod deset procent. Dnes to uvedla ve zprávě o trhu s půdou poradenská a realitní společnost Farmy.cz, jež se na prodej farem a zemědělských nemovitostí specializuje. Podle Jiřího Jaklína z konkurenční společnosti Agro21 jde o průměrnou cenu, neboť medián cen se podle něj pohybuje kolem 20 korun za metr čtvereční.

Zemědělská půda se loni podle zprávy prodávala nejčastěji za tržní ceny mezi 15 a 40 Kč/m2. Ve srovnání s předchozími lety tak došlo ke zpomalení tempa růstu cen. Přesto za posledních pět let vzrostly tržní ceny zemědělské půdy bezmála na dvojnásobek, uvádí se ve zprávě.

Ceny loni rostly zejména v první polovině roku. Vzrostl přitom rozdíl mezi tržními cenami orné půdy a trvalých travních porostů na 34 procent proti předloňským 27 procentům rozdílu. Největší zájem byl o výměry střední velikosti mezi pěti a 60 hektary.

Nejvyšší ceny byly v okolí Prahy, kde cena dosáhla i více než 50 Kč/m2. Nadprůměrné ceny byly i v oblasti Hané, Královéhradecka, Mladoboleslavska, Kolínska nebo jižní Moravy. Je to pořád stejné, zájem je hlavně o Hanou, rozhodně více než třeba o Polabí, pak o jižní Moravu a východní Čechy, komentoval Jaklín. Podle něj se například na jižní Moravě stále neodrážejí a v řádu let ani nebudou odrážet zhoršené klimatické podmínky jako sucho.

V letošním roce se očekává zpomalení růstu cen pod deset procent. Nabídka je podle Jaklína určitě dostatečná, protože při vysokých cenách lidé rádi prodají. Ale najít kupce za ty vysoké ceny je těžší a těžší. Investoři odpadávají, spíše už půdu rozprodávají, míní.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *