Cena sena dramaticky stoupá

Po loňském suchu je letos málo sena a jeho cena dramaticky stoupá. Například v Jihočeském kraji cena místy vzrostla o 90 až 100 procent. Chovatelé hospodářských zvířat, kteří si neudělali dostatečné zásoby, mají problém. Někteří připouští, že by mohli zmenšovat svá stáda.

Loňské sucho způsobilo, že vůbec nebyly otavy, tedy druhá senoseč. Hana Šťastná, ředitelka Regionální agrární komory Jihočeského kraje uvedla, že vlivem velkého sucha bylo loni v jižních Čechách velice málo trávy. Problém je podle ní ale i s objemovými a bílkovinnými pícninami, jako je jetel, vojtěška, ale i s kukuřičnou siláží, která slouží jako potrava pro skot. Pokud by se situace měla letos opakovat, pak už by to bylo na hraně katastrofy, poznamenala Šťastná.

Podle Václava Bílka, který hospodaří na Šumavě, cena sena stoupla o devadesát až sto procent. Zhruba tříapůlmetrákový balík sena stál podle něj loni 300 korun, teď se prodává za 500 až 600 korun. Tomáš Svoboda, který má svou farmu v Dolním Dvořišti u hranic s Rakouskem, má podobné informace. V minulém roce se cena pohybovala okolo 1,70  koruny za kilogram. Letos běžně přesahuje dvě koruny, ale stoupá i výš. Velký zájem o naše seno je i v Rakousku. I tam měli v létě velké sucho, řekl.

Josef Jůn, soukromý zemědělec z Libějovic na Strakonicku uvedl, že ceny rapidně stouply. Nárůst se pohybuje v rozmezí od 50 do 100 procent. Záleží na nabídce a poptávce.

Gabriela Kozáková, která provozuje Jezdeckou tělovýchovnou jednotu Vondrov v Hluboké nad Vltavou, říká, že má štěstí. Dodávky sena mají dlouhodobě nasmlouvané. Nakupují tedy za stejnou cenu jako v předchozích letech. Opačný případ by mohl znamenat katastrofu. Ceny v kraji vystoupaly o desítky procent, uvedla Kozáková s tím, že nakupuje tříapůlmetrákový balík za 450 Kč bez dopravy. Nedávno jí prodejce sena nabízel stejné množství za 1000 korun, dodala.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *