Celníci odhalili ve Zlínském kraji dvě nelegální pálenice

Dvě nelegální pálenice odhalili v uplynulých dnech celníci ve Zlínském kraji. V Poličné na Vsetínsku zadrželi ve spolupráci s policií 450 litrů nezdaněných lihovin. Dalších 100 litrů neznačeného lihu objevili v Otrokovicích na Zlínsku, sdělil v tiskové zprávě mluvčí Celního úřadu pro Zlínský kraj Dušan Janiš.

Lihoviny zadržené v Poličné měly podle něj podobu bezbarvé tekutiny se švestkovým a jablečným lihovým aromatem. „Souběžně bylo zajištěno také výrobní zařízení. Únik na spotřební dani byl po ověření lihovitosti vyčíslen ve výši 65 408 korun,“ uvedl Janiš. Majiteli nyní kromě propadnutí věcí hrozí pokuta až deset milionů korun.
„Další případ protiprávní výroby lihu byl v krátkém časovém sledu zjištěn v obci Otrokovice. V místě bylo rovněž zajištěno výrobní zařízení a více než 100 litrů neznačeného lihu,“ doplnil mluvčí.
Výroba domácí pálenky má ve Zlínském kraji letitou tradici. Někteří lidé k ní však nevyužívají legální pěstitelské pálenice, ale vyrábějí si destiláty na svých domácích zařízeních, která nejsou vždy bezpečná. V prosinci 2016 dokonce v Halenkově na Vsetínsku domácí pálenice vybuchla. Při explozi tehdy zahynuli muži ve věku 28 a 33 let.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *