Budvar chce postavit vlastní parní kotelnu, nynější dodavatel páry to kritizuje

Budějovický Budvar chce postavit vlastní parní plynovou kotelnu, investuje do ní 52 milionů korun. Chce tak mít alternativu dodávek tepla, získal souhlasné stanovisko k posouzení vlivů na životní prostředí EIA. Páru dosud odebírá z Teplárny České Budějovice, letos to bude 170 000 gigajoulů. Teplárna zvažuje, že se proti stanovisku EIA odvolá. Vedení města vnímá kotelnu, kterou Budvar zamýšlí vybudovat, jako potenciální výraznou ekologickou zátěž. Uvedli to zástupci Budvaru, teplárny a radnice.

Ve stanovisku EIA z krajského úřadu stojí, že pivovar chce snížit provozní náklady na technologickou páru, být soběstačný a zajistit si kontinuitu výroby, kdyby město přešlo na horkovodní systém. Podle mluvčího Budvaru Petra Samce potrvají stavební a územní řízení rok až dva.
Kotelna má mít tři parní plynové kotle, každý o tepelném příkonu 6,7 megawattu. Budou mít celkový výkon 30 tun páry za hodinu. V dokumentaci k EIA stojí, že odpojení od teplárny ovlivní její provoz. Jedním z možných důvodů plánů Budvaru je údajně to, že za poslední ekonomické krize teplárna Budvaru skokově zvedla cenu páry.
Budvar je pro teplárnu jedním z hlavních odběratelů technologické páry. Firmy mají smlouvu do roku 2021. Místopředseda představenstva teplárny Tomáš Kollarczyk řekl, že EIA nedostatečně posuzuje vypouštění oxidu uhličitého a jeho vliv na životní prostředí a zdraví obyvatel včetně zaměstnanců firem v okolí Budvaru.
Podle výpočtů teplárny bude kotelna produkovat v místě desetkrát víc oxidu uhličitého než teď. Teplárna proto zvažuje, že se proti stanovisku EIA odvolá. Podle krajského úřadu odpojení Budvaru od teplárny životní prostředí nezhorší.
Jediným akcionářem teplárny je město České Budějovice. Primátor Jiří připomněl, že teplárna výrazně zlepšila ekologii provozu, a kdyby kotelna vznikla, zhorší se i emise v teplárně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *