Brusel má obavy z akvizice Bayeru a Monsanta ohledně narušení hospodářské soutěže

Evropská komise zahájila hloubkovou prověrku plánovaného převzetí americké biotechnologické firmy Monsanto německým chemickým a farmaceutickým koncernem Bayer za 66 miliard dolarů (téměř 1,5 bilionu Kč). Komise dnes oznámila, že má obavy ohledně narušení hospodářské soutěže, a to například na trzích s pesticidy a semeny.

Společnost Bayer uvedla, že bude pokračovat v konstruktivní spolupráci s Evropskou komisí a že i nadále hodlá získat její souhlas s plánovanou transakcí do konce letošního roku. Věří, že navrhované spojení bude velmi přínosné pro zemědělce i spotřebitele. Firma již dříve nabídla různé ústupky, aby zmírnila obavy z negativních dopadů transakce na hospodářskou soutěž.

Podle Evropské komise by spojením podniku vznikla největší integrovaná společnost působící v oblasti pesticidů a semen. Komise uvedla ve zprávě, že má obavy, že navrhnutá akvizice by mohla omezit konkurenci na řadě různých trhů, což by vedlo k vyšším cenám, nižší kvalitě, omezenějšímu výběru a menším inovacím.

Plánované spojení firem Bayer a Monsanto vyvolalo odpor ze strany některých ekologických aktivistů. Aktivistická organizace Avaaz oznámila, že předložila eurokomisařce pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové petici s milionem podpisů, která vyzývá k zablokování transakce. Komise nicméně upozornila, že bude plánovanou fúzi posuzovat pouze z hlediska dopadů na hospodářskou soutěž.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *