Brusel chce posílit pomoc zemím při zvládání živelních katastrof

Podpora členským zemím EU při zvládání živelních katastrof má být v budoucnu ze strany unie silnější a propracovanější. Vzniknout například mají vybavené záložní týmy pro reakci v oblasti civilní ochrany v situacích, kdy jsou kapacity zemí přetíženy. Návrh Evropské komise na vznik systému s názvem rescEU dnes v Bruselu přiblížil komisař pro humanitární pomoc a krizové situace Christos Stylianidis.

Systém rescEU má zahrnovat vybavení, jako jsou protipožární letouny či vodní čerpadla, jež umožní doplnění kapacit jednotlivých států. Náklady přitom mají být hrazeny z unijních peněz. Operační řízení a rozhodování o nasazení si chce komise ponechat ve své pravomoci.

Komise také plánuje pomoc zemím při rozšiřování jejich vlastních kapacit, a to financováním nákladů na přizpůsobení, opravy, přepravu i provozu stávajících zdrojů a techniky. Dosud totiž platí pouze náklady na přepravu. Tyto nástroje a prostředky mají být součástí sdílené rezervy zdrojů pro případ mimořádných událostí, takzvané Evropské rezervy v oblasti civilní ochrany.

Stylianidis připomněl letošní lesní požáry v Portugalsku, Chorvatsku, Španělsku, Francii, Itálii, či Řecku, hurikán a povodně v Irsku a Británii. V Německu, Polsku, České republice a v Řecku to byly smrtící bouře. V Evropě letos přišlo v důsledku živelních pohrom o život celkem více než 200 lidí, důsledky jsou i hospodářské.

Mechanismus civilní ochrany je nyní v unii dobrovolný. Brusel tak koordinuje dobrovolně nabízenou pomoc ostatních zemí státu, který o ni partnery požádá. Nabídky se soustředí v evropském Středisku pro koordinaci odezvy na mimořádné události se sídlem v Bruselu. Extrémní počasí a další události v posledních letech ale podle komise vedou k tomu, že si státy už nejsou schopny tolik vzájemně pomáhat, zejména v případech, kdy jich stejné katastrofě čelí několik současně.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *