Britské referendum rozhodlo, vyhráli stoupenci brexitu

Podle konečných výsledků britského referenda zvítězili zastánci vystoupení z Evropské unie poměrem 51,9 ku 48,1 procenta. Po sečtení hlasů ve všech 382 volebních obvodech se pro brexit vyslovilo 17,4 milionu voličů, proti bylo 16,1 milionu. Volební účast byla 72,2 procenta, což je přibližně o šest procent více než v minulých volbách.

Výsledky krátce před 08:30 SELČ oficiálně vyhlásila šéfka sčítacích komisařů Jenny Watsonová na radnici města Manchester. Platných bylo podle ní 33,5 milionu hlasů, přičemž právo volit mělo 46,5 milionu lidí.

Zastánci odchodu z EU zvítězili podle analýz britských televizních stanic zvláště na venkově a v menších městech. Stoupenci setrvání marně spoléhali na přesvědčivou výhru ve velkoměstech, která sice ovládli, ale většinou s nevelkým náskokem. V místech, která hlasovala pro setrvání v EU, byla také obecně nižší účast než v protiunijních baštách.

Prezident Miloš Zeman je z výsledku britského referenda zklamán. Na Evropskou unii bude mít podle něj nepříjemný dopad, protože francouzsko-německý tandem nebude vyvážen britským vlivem. Evropská komise tak bude mít volnější ruce. Za jeden z hlavních faktorů rozhodnutí Britů o vystoupení z EU považuje obavy z migrace. Zeman to řekl ve videu, které Pražský hrad zveřejnil na prezidentově facebooku. Každé zúžení evropského trhu vede podle Zemana ke zhoršení ekonomických podmínek.

Výsledek britského referenda o setrvání v Evropské unii není koncem světa, natož unie, uvedl na facebooku premiér Bohuslav Sobotka. Rozhodnutí je to však závažné a nezvratné. Evropská unie se podle předsedy vlády musí rychle změnit a minimalizovat negativní důsledky pro občany EU i České republiky.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *