Britové dnes rozhodnou, zda zůstanou členy Evropské unie

Britové dnes v referendu rozhodnou, zda zůstanou členy Evropské unie. Ostrá, často bouřlivá a trpká kampaň odrážela význam hlasování, jež hluboce ovlivní Velkou Británii i celou Evropu. Stoupenci takzvaného brexitu, tedy odchodu země z Evropské unie, odmítají varování řady ekonomů a obchodníků, že takový krok poškodí hospodářství země, včetně finančního střediska City. Zastánci členství prohlašují, že přes veškeré nedostatky je Evropská unie nejlepším prostředkem, jak hájit britské zájmy.

Hlavními tématy kampaně byly ekonomické důsledky případného opuštění evropského bloku a velká imigrace, která podle kritiků ohrožuje některé pracovní příležitosti pro Brity, zatěžuje veřejné služby a zdražuje bydlení.

Členství v unii podporují všechny velké britské strany, velké firmy, City, mezinárodní instituce i zahraniční spojenci Velké Británie. Zastáncům brexitu se však podařilo vést účinnou kampaň, protože možnost opuštění unie rozděluje zemi nejen zeměpisně, ale i napříč stranami. V Anglii jsou pro brexit zejména starší voliči, lidé na venkově a v menších městech, proti je mladší generace a obyvatelé velkých a univerzitních měst. Ve Skotsku a v Severním Irsku brexit odmítají obyvatelé měst i venkova.

Pokud zvítězí odpůrci unijního členství, bude to mít dopady na celou EU, která kvůli krizi v eurozóně a problémům s migrací prochází těžkým obdobím i bez brexitu. Obavy vyvolává zejména riziko, že britského příkladu by chtěly následovat strany v dalších zemích a že by se unie mohla začít rozkládat.

Více než 41 000 volebních místností bude dnes otevřeno od osmi do 23 hodin SELČ. První výsledky by se měly objevit v pátek asi v 1:30 SELČ a jasno by mělo být o tři či čtyři hodiny později.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *