Brexit by neměl mít na celkový export českého piva velký vliv

Do Velké Británie se ročně vyveze zhruba 260 tisíc hektolitrů českého piva, jde o sedm procent českého pivního exportu v rámci EU, sdělila výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová. Brexit bez dohody by byl podle ní nejproblematičtější, ale vzhledem k tomu, že jde o poměrně malý vývozní trh, neměla by jakákoliv varianta brexitu mít na celkový export českého piva velký vliv.

Podle Ferencové je český ležák v Británii oblíbený. „Existence společných unijních pravidel a členství obou zemí v EU přirozeně napomáhá jednodušší obchodní výměně mezi oběma zeměmi, takže určité krátkodobé dopady lze očekávat u všech variant brexitu. Brexit bez dohody by byl asi nejproblematičtější, protože s ním kromě faktických dopadů bude spojena i největší míra nervozity a nestability, které trhům obecně nikdy neprospívají, řekla ředitelka.

Mluvčí Pivovarů Staropramen Denisa Mylbachrová sdělila, že pro firmu jde o jeden z nejdůležitějších exportních trhů. „Jsme zde česká pivní jednička a náš ležák Staropramen se prodává v kategorii prémiových piv. Jsme tam s naším pivem ve více než dvou tisících hospodách. Vzhledem k naší silné pozici na trhu i obchodnímu partnerovi věříme, že brexit nebude mít na další vývoj našich prodejů zásadní vliv,“ doufá mluvčí. V případě brexitu bez dohody ale firma očekává komplikace jako administrativní bariéry nebo delší čekání na hranicích. „To vše může zkomplikovat distribuci či zvýšit náklady, což může mít dopad třeba na cenu výrobků,“ dodala.

Pro největší českou pivovarnickou skupinu Plzeňský Prazdroj Británie velkým trhem není, vyváží tam tři procenta z celkového exportu. „To je výrazně méně ve srovnání s našimi největšími trhy: zhruba desetkrát méně než Slovensko, pětkrát méně než Německo a třikrát méně než Jižní Korea,“ sdělila mluvčí skupiny Jitka Němečková.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *