Bouřky v květnu a červnu jsou pro ovoce nejrizikovější

Bouře spojené s přívalovými dešti a kroupami zničily v minulých dnech část úrody ovoce některým ovocnářským podnikům v severních Čechách. V rámci celé republiky zatím nejsou výraznější škody z krupobití hlášeny, lokální záplavy se sadů nedotkly. Uvedl to předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Bouřkové období v květnu a červnu je podle něj pro ovoce nejrizikovější. V současné době jsou nejcitlivějším ovocem třešně a jahody, na jejichž naměklé plody mají i sebemenší kroupy silný destruktivní účinek, řekl. Kroupy však mohou poškodit i jabloně, kdy sklizeň z krupobitím zasažených sadů se může použít pouze ke zpracování v lisovnách.
Nejúčinnější dostupnou ochranou v sadech proti kroupám jsou protikroupové sítě. V Česku jsou pořízené přibližně na 1000 hektarech sadů, což představuje zhruba šest procent plochy všech sadů, poznamenal Ludvík. Dodal, že v řadě evropských zemí se používají i takzvaná protikroupová děla se směsí acetylenu a kyslíku. V ČR se tento způsob rozhánění bouřkových mraků nevyužívá.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *