Antimonopolní úřad povolil dvě fúze v oblasti vodárenství

Severočeská vodárenská společnost (SVS) může ovládnout společnost Severočeské vodovody a kanalizace. Padesátiprocentní podíl ve firmě kupuje od francouzské Veolie téměř za dvě miliardy korun. Jde o jednu z fúzí v oblasti vodárenství, které povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Druhá fúze se týká firem Vodohospodářská společnost Sokolov a Středočeské vodárny, které obě ovládne právě Veolia. Vyplývá to z tiskové zprávy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Spojení nebudou mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže, uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj. SVS podle dřívějších informací zaplatí francouzské Veolii za padesátiprocentní podíl ve společnosti Severočeské vodovody a kanalizace 1,94 miliardy korun. SVS, kterou vlastní 458 měst a obcí v Ústeckém a Libereckém kraji, tak získá od ledna 2019 plnou kontrolu nad vodárenskou infrastrukturou.
Města a obce na severu Čech jsou mezi prvními v České republice, které převzaly od soukromé společnosti provozování infrastruktury zpět pod svou kontrolu. Pro koupi 50,1 procenta akcií hlasovalo na valné hromadě 54,7 procenta přítomných akcionářů. V Severočeských vodovodech a kanalizacích dosud měla SVS podíl 49,1 procenta.
Změna ve vlastnictví nebude mít podle vedení SVS negativní dopad na kvalitu služeb, cenu vodného a stočného či objem finančních prostředků určených k obnově a rozvoji vodárenské infrastruktury. Severočeši platí za vodné a stočné dohromady 98,30 koruny za metr krychlový, což je téměř nejvíce v republice.
Druhý případ, který ÚOHS schválil, se týká firem Vodohospodářská společnost Sokolov a Středočeské vodárny. Nově má kontrolovat každou z nich francouzská Veolia Central & Eastern Europe S.A.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *