Antimonopolní úřad nevymáhá dodržování zákona o významné tržní síle

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) podle dosluhujícího prezidenta Miroslava Tomana Agrární komory ČR důsledně nevymáhá dodržování zákona o významné tržní síle. Zisky obchodních řetězců rostou na úkor dodavatelů a zákazníků, kritizoval dnes Toman na sněmu agrární komory v Olomouci. Rok platná novela zákona má ochránit dodavatele před nekalými praktikami některých obchodních řetězců.

Novela zákona o významné tržní síle dává dobrý základ pro omezení vlivu obchodních řetězců, řekl Toman. Chybí podle něj ale její důsledné vymáhání ze strany ÚOHS. Rostoucí zisky obchodních řetězců tak platí prvovýrobci, zpracovatelé a spotřebitelé. Ke zdražování potravin není nejmenší důvod, míní Toman.

Nový zákon o významné tržní síle nabyl účinnosti loni na začátku března. Zákon mimo jiné vyžaduje dodržování 30denní doby splatnosti faktur mezi odběratelem a dodavatelem. Znemožňuje také přenášet na dodavatele obchodní rizika a náklady obchodního řetězce, například ve formě špatného naplánování objemu potravin pro propagační akci.

Většina dodavatelů v loňském průzkumu Ministerstva zemědělství uvedla, že situace se po začátku účinnosti zákona o významné tržní síle nezměnila. Osm procent si myslí, že zhoršila vyjednávací pozici u dodavatelů, 11 procent respondentů má dojem, že ji zlepšila. Podle 79 procent dodavatelů maloobchodní řetězce zneužívají své dominantní postavení na trhu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *