Alejí roku 2018 se stala Alej přátelství u Sokolova

Vítěznou alejí osmého ročníku ankety Alej roku se stala dubová Alej přátelství u jezera Medard u Sokolova. Získala přízeň 1592 hlasujících a stala se nejoblíbenější alejí roku 2018 v Karlovarském kraji i v celé republice. Spolek Arnika, který je vyhlašovatelem soutěže, k vítězné aleji na jaře umístí pamětní ceduli, uvedla Arnika v tiskové zprávě.

„V osmém ročníku soutěžilo 92 alejí a stromořadí ze všech krajů České republiky, kterým svůj hlas poslalo více než 9000 lidí. Jedná se o dosud nejvyšší počet nominovaných alejí v historii ankety. Velmi nás těší, že lidé mají o aleje a naši krajinu čím dál větší zájem,“ říká Karolina Kostićová z Arniky.

Alej přátelství u jezera Medard blízko Sokolova byla vysázena teprve loni. V anketě tedy stejně jako v předchozím ročníku zvítězila mladá alej. Hlasující tak ocenili snahu místních lidí, kteří vysadili ke stému výročí republiky sto dubů.

Na druhém místě hlasování veřejnosti se umístila Klokotská alej u Tábora v Jihočeském kraji. Lipová alej, vysázená roku 1836, s křížovou cestou vede od Klokotského kláštera směrem k Tismenickému údolí. Třetí místo obsadila Alej Johanky z Rožmitálu pod Třemšínem, která spojuje zámek Lvů z Rožmitálu a Starý Rožmitál. Alejí kdysi chodíval téměř denně kantor a autor slavné České mše vánoční Jakub Jan Ryba. V aleji je téměř stovka 160 let starých olší a jasanů a třicítka stromů vysazených před pár lety.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *