Agrární komora ČR požaduje po německé europoslankyni omluvu

Německá politička Monika Hohlmeierová navštívila koncem února společně s několika kolegy z výboru Evropského parlamentu (EP) pro rozpočtovou kontrolu navštívila Česko a na závěr hovořila o "slabinách a nedostatcích" systému v souvislosti s identifikací střetu zájmů a také například řekla, že je pro ni české intenzivní zemědělství novinkou. To vedlo prezidenta Agrární komory ČR Zdeňka Jandejska k názoru, že europoslankyně českému zemědělství nerozumí a svými výroky je poškozuje, proto komora žádá poslankyni o omluvu.

„Někdo přijede na kontrolu dotací, a ještě k tomu zemědělských, a nemá ani páru o tom, jak to funguje,“ dodal Jandejsek. Komora upozorňuje, že se europoslankyně se při návštěvě nesetkala s jejími zástupci, ale se zástupci menšinové Asociace soukromého zemědělství ČR. „Na což má samozřejmě plné právo, pokud by se setkala i s dalšími organizacemi. Přičemž si z této schůzky odnesla nepravdivou informaci, že české zemědělství dělí na soukromé zemědělce, kteří jsou utlačováni druhou stranou spektra, tedy velkými holdingy a jejich akcionáři. Nic mezi tím nejspíš podle paní Hohlmeierové neexistuje,“ uvádí komora.

„Co se týče výroků o průmyslovém zemědělství, měla by paní poslankyně začít s kritikou a nápravou raději doma v Německu a v dalších západních zemí Unie. Německo totiž vykazuje v porovnání s Českou republikou až dvojnásobnou spotřebu průmyslových hnojiv a pesticidů na hektar. Zatímco v České republice po vstupu do EU zemědělská produkce vytrvale klesá, v Německu je tomu i s využitím tuzemského trhu jako odbytiště pro přebytkové zboží, které je navíc českým zákazníkům připravováno z horších surovin, přesně naopak,“ uvedl Jandejsek. Podle komory v Německu tak v současné době „průmyslově“ produkují 5,3krát více vepřového na hektar, 3,4krát více hovězího a 2,3krát více mléka na hektar.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *