Africký mor prasat se nově objevil v Polsku

Veterináři varují před africkým morem prasat, který se nově objevil v Polsku. Pokud by se přenesl na území České republiky, znamenalo by to značné problémy pro chovatele i zpracovatele masa. Veterináři už kvůli riziku zavlečení nákazy přijali některá preventivní opatření. Uvedl to mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Státní veterinární správa zavedla podle Dubna takzvaný aktivní monitoring, to znamená, že se vyšetřuje určité množství uhynulých divokých prasat. Veterináři také vyzývají chovatele, aby nezapomněli na takzvané zásady biologické bezpečnosti, například, aby chovaná prasata neměla možnost kontaktu s volně žijící černou zvěří.
Tato nákaza není přenosná na lidi, ale je nebezpečná pro chovy. Kdyby byl chov postižen, znamenalo by to celý ho utratit a vyhlásit ochranné pásmo, upozornil Duben. Důsledkem by bylo omezení obchodu. Základním opatřením pro ochranu je zákaz dovozu prasat a produktů ze zamořených oblastí a dodržování zákazu krmení zvířat kuchyňskými odpady.

V České republice se africký mor prasat, který původně přenesla klíšťata od afrických prasat bradavičnatých, nikdy nevyskytoval. Nákaza byla zaznamenána v Rusku a Bělorusku, nedávno byla potvrzena v Litvě a v Polsku. Jde o akutní, vysoce nakažlivé onemocnění podobné klasickému moru prasat. Nakažená zvířata téměř ve všech případech hynou.
Onemocnění se projevuje vysokou horečkou, která může trvat i několik dnů. První příznaky se objevují při poklesnutí teploty. Zvířata jsou malátná, těžce dýchají, nepřijímají potravu, trpí krvavým průjmem a zvrací. Vakcinace proti této nákaze není možná – jednak neexistuje, jednak ji ani legislativa nepřipouští, sdělil Duben.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *