Africký mor prasat je důvodem k zastavení dovozu vepřového masa z Polska

Čína kvůli obavám z afrického moru prasat zastavila dovoz vepřového masa z Polska. Informovala o tom polská agentura IAR, která se odvolává na polskou ambasádu v Číně. Polské ministerstvo zemědělství ale tuto informací nepotvrdilo. V Polsku byl tento měsíc zaznamenán první případ nákazy africkým morem prasat, kvůli jehož výskytu v Litvě nedávno Rusko fakticky zastavilo dovoz vepřového masa z celé Evropské unie.

Evropská komise nyní zvažuje, že případ postoupí Světové obchodní organizaci (WTO). Eurokomisař pro zdraví Tonio Borg nedávno Rusko obvinil, že proti africkému moru prasat dostatečně nebojuje, a umožňuje tak, aby se nemoc přes Bělorusko dostala do Evropy.

V případě Polska byla choroba zjištěna u divočáka z oblasti u hranic s Běloruskem. Ministerstvo upozornilo, že v polských vepřínech zatím nebyl africký mor prasat zjištěn. Ceny vepřového v Polsku nicméně klesají kvůli obavám, že nemoc by se mohla z divočáků rozšířit na chovaná prasata.

Čína loni podle agentury IAR dovezla polské maso v hodnotě 141 milionů dolarů (2,8 miliardy Kč). Vepřové se na tomto dovozu podílelo 80 procenty. Podle ministerstva zemědělství je Čína největším dovozcem polského vepřového.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *