Aféra s hovězím podle polského tisku svědčí o slabinách kontrol

Aféra s podezřelým hovězím není jednorázové selhání, ale svědčí o slabosti systému veterinárních kontrol v Polsku, upozornil dnes polský list Gazeta Wyborcza. "Po skandálu s hovězím vláda oznamuje posílení kontrol na jatkách. Ale nemá je kdo provádět, protože státní veterináři odcházejí kvůli chabým výdělkům," napsal deník na svém webu.

Na začátku aféry s polským hovězím stála tajně natočená reportáž zpravodajské televize TVN24 z masokombinátu v Mazovském vojvodství. Jatka už byla uzavřena. Na trh se dostalo asi 9,5 tuny masa, z toho třetina do zemí EU. „Vinu nesou především podvodníci, rolníci a řezníci, kteří chtěli vydělat. Politici a zástupci odvětví tvrdí, že to byl jednorázový případ, a ne systémový problém. A prstem ukazují na veterinární inspekci, která jatka neuhlídala. Protože v okrese, kde novináři zachytili podvodníky při činu, byla jen jediná oprávněná inspektorka,“ napsal deník.
Problém je ale složitější. Jatka by podle jednoho z inspektorů neuhlídalo ani deset veterinářů, protože noční kontroly nedělají. Nanejvýš brzy ráno, ale jen po konkrétním udání. Veterinářů ve státní službě je málo a sotva stačí plnit denní povinnosti, natož noční. Odboráři z veterinární inspekce podle listu doufají, že skandál přiměje vládu povšimnout si problému s nedostatkem inspektorů a s nízkými platy. Většina státních veterinárních lékařů vydělává 2500 až 3000 zlotých (asi 15 000 až 18 000 Kč), stávají se ale i případy, kdy na ruku dostanou jen 1600 zlotých (asi 9600 Kč), uvedla odborářka Sara Meskelová. V Mazovském vojvodství podle ní působí 67 veterinářů, kteří mají uhlídat více 34 000 firem v potravinářském odvětví.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *